0312 472 08 36 info@medtim.com

Medtim Grup Medikal Şirket Kurucu Onur Emre Gül:

  • Öncelikle sizleri tanımak isteriz…

İlk orta ve lise öğrenimimi Trabzon’da tamamladım. Başkent Üniversitesi Biyomedikal Mühendisliği Bölümü mezunuyum. Ailem tıp camiasından olduğu için ve okuduğum bölüm neticesinde tıbbı cihaz sektörüne girmekten başka şansım yoktu. Mezuniyet sonrasında, 2011 yılında KOSGEB destekli Medtim Grup Medikal şirketini kurdum.

  • Medtim Grup Medikal tanıyabilir miyiz?

Medtim Grup Medikal olarak, kuruluş yılımız olan 2011 yılından bu yana tıbbi cihaz endüstrisine gururla hizmet vermekteyiz. Firmamız bünyesinde, uluslararası kuruluşlarca onaylanmış sertifikalar ve standartlara sahip olan ürünlerimizin hem üretimini yapmakta hem de yurtiçi ve yurtdışında satışlarımıza hız kesmeden devam etmekteyiz. Teknolojideki en son yenilikleri takip ediyor, bu yenilikler doğrultusunda medikal sektöre başkentimiz Ankara’da katkı sağlıyoruz. Müşterilerimizin ihtiyaç ve beklentilerini en iyi şekilde karşılamak için ürün süreçlerimizi kaliteden ödün vermeden sürekli iyileştirmekte ve yaptığımız her işe yeni değerler ekleyerek memnuniyetin artmasına önem vermekteyiz. Bu kapsamda Medtim Grup Medikal; yüksek kalite anlayışını, ISO 9001:2015 ve ISO 13485:2016 kalite yönetim sistemi sertifikalarıyla desteklemiş olup, firma çatısı altındaki tüm ürünler CE belgesine sahiptir.

  • Medtim Grup Medikal’in bünyesinde göstermiş olduğu faaliyetler nelerdir?

Hammadde tedarikinden ürün montajına, paketlemeden sterilizasyon ve dağıtım sürecine kadar üretim sürecine ait her üretim aşamasını titizlikle izlemekteyiz. Genç ve dinamik AR-GE ekibimizle birlikte ürün kalitemizde hep bir adım ötesini hedefliyoruz. Öte yandan etilen oksit sterilizasyonu, temiz odada paketleme, plastik enjeksiyon ile üretim de verdiğimiz hizmetler arasındadır. Üretim ve paketleme süreçlerimizin her biri müşteri gereksinimlerine uygundur. Firmamızda, ürünlerin temiz oda şartlarında üretilmesi ve montajlanması hizmetleri sunulmaktadır. Steril edilecek ürünlerin, tyvek/film ya da gas paper/film poşetler ile paketlenerek etilen oksit sterilizasyonuna uygun hale getirilmesi sağlanmaktadır. Tüm bu paketleme hizmetleri ürün boyutlarına uygun olarak Class 10.000 temiz oda koşullarında gerçekleştirilmektedir. Paketleme hizmetinin gerçekleştirildiği temiz odanın validasyon çalışmaları periyodik olarak yapılmaktadır. Ayrıca temiz odada düzenli olarak mikrobiyolojik ölçümler (hava örneklemesi, yüzey sürüntü, paketleme makinesi sürüntü, personel sürüntü) gerçekleştirilmektedir. Kısacası Medtim Grup Medikal olarak %100 müşteri memnuniyetini sağlamak adına çok çalışıyor, ürün ve hizmet yelpazemizi her geçen gün daha da genişletiyoruz. Var olabilmenin temeli, müşterilerimizin istekleri ve sektörün ihtiyaçları doğrultusunda üretmek ve gelişmek. Biz de bunu sağlamak için elimizden gelenin en iyisini yapmak için çabalıyoruz.

  • Dünya’da ilk olma özelliği taşıyan birçok ürününüz var. Bu ürünler hakkında bilgi alabilir miyiz?

Firmamız, odaklı led ışığı yeniliği ile operasyon bölgelerinin daha kolay gözlemlenmesini sağlayan basınçlı yara yıkama cihazının üretimi alanında, Dünya’da ve Türkiye’de ilk olma özelliği göstermektedir. Led Lavage sıvı püskürtme ve vakum hortumlarını, aydınlatıcı led ışığı ile birleştiren, operasyon bölgesini yabancı madde ve bakterilerden arındıran tek kullanımlık bir cihaz olarak tasarlanmıştır. Hafif ve rahatlıkla taşınabilecek şekilde üretilmiş bu basınçlı yara yıkama sistemi, operasyon bölgesine göre ayarlanabilen iki ayrı hız kademesine sahiptir. Led Lavage hem kemik hem de yumuşak dokuları, kalıntı ve atıklardan arındırarak cerrahi operasyon bölgesini tamamen temizler.

Firmamızı rakip firmalardan ayıran en önemli özellik, ürünlerimizin üretiminin her aşamasında kaliteyi bir felsefe haline getirmemizdir. Bu sebepten dolayı, üretimini yaptığımız tüm ürünlerimiz ülkemiz hekimlerince tercih edilen ve güvenilen ürünler olmuştur. Dünya’da ve Türkiye’de  ilk kez basınçlı yara yıkama cihazının üretimi alanında gerçekleştirdik. Türkiye’de medikal sektöründe yer alan firma olarak; faaliyet gösterdiğiniz süre boyunca
sektördeki değişimleri değerlendirebilir misiniz?

Şirketimizin kuruluş yılından günümüze kadar olan süreçte, Sağlık Bakanlığı’mızın da katkılarıyla Türkiye sağlık sektöründe çok büyük gelişmeler yaşandı. Medikal sektör temsilcileriyle beraber fikir alışverişinde bulunarak getirilen yasal mevzuatlar ve yönetmeliklerle sektör kendini geliştirmeye başlamıştır. UBB sisteminden ÜTS sistemine geçiş yapıldıktan sonra medikal firmaların kalitesi arttı.

  • Medtim Grup Medikal olarak ileriye yönelik hedefleriniz nelerdir?

Medtim Grup Medikal olarak öncelikli hedefimiz, ülkemizdeki üretim ağımızı geliştirmenin yanında yurtdışı pazarına da hakim olmak. Cihazlarımızı Balkanlar ve Orta Doğu ülkelerine ihraç ediyoruz. Gelecek dönemde Uzakdoğu ülkelerine açılmayı hedefliyoruz. Bunun en önemli sağlayıcılarından biri uluslararası fuarlara katılımımız olacaktır. Ticarette uluslararası fuarların rolü yadsınamaz fakat bir süredir pandemiden dolayı, uluslararası fuarlara katılım sağlayamadık. 2022 yılındaki başlıca hedeflerimizden biri uluslararası fuarlara olabildiğince katılım sağlamak. Böylece hem yeni pazarlara kendimizi tanıtacağız hem de yeni teknolojileri takip ederek kendimizi geliştireceğiz.

  • Peki Türkiye’nin sağlık sektöründe sizce değişmesi gereken unsurlar nelerdir?

Türkiye’nin ağlık sektörünün değişmesi ve gelişmesi adına atılacak en büyük adım yerli üretimin arttırılmasından geçiyor. Bunun sağlanmasında devlet destekleri önemli bir rol oynuyor. Hali hazırda var olan devlet destekleri üretici olan bizlere çok büyük katkıda bulunsa da daha iyiyi hedeflemek adına arttırılabilir. Bir ülke ürettiği kadar büyüktür, bu da devlet desteğiyle mümkündür. Ayrıca sağlık sektörü, insan yetiştirme açısından da desteklenmelidir. Sektör ve üniversiteler aynı çatı altında toplanmalı ve işbirliği yapmalıdır. Üretim kültürü ve vizyoner bakış açısı, gençlere ve öğrencilere aktarılmalıdır. Bunun yanında teknik eğitim veren eğitim kurumları da desteklenmelidir. Genç insan kaynağı bakımından son derece zengin olan ülkemizde başarıyı sağlamak, ancak bu kaynağın değerlendirilmesi ve desteklenmesi ile mümkündür.

  • Covid-19 pandemisiyle beraber Medtim Grup Medikal’de neler değişti?

Pandemi ile birlikte tıbbi cihaz ve ürün sektörünün ne kadar stratejik bir öneme sahip olduğu anlaşıldı. Biz de Medtim Grup Medikal olarak, pandemi süresi boyunca, yerli üretimin bir ülkenin ekonomik büyümesinde ne kadar etkili olduğunu daha da iyi kavradık ve üretimimize bu bakış açısıyla devam ediyoruz. Covid-19 pandemisi boyunca, pandemi ile mücadelede ön planda yer alan ürünleri üreterek ülke içi ihtiyaçlarımıza katkıda bulunduk. Bu süreç boyunca Medtim Grup Medikal olarak ahlaki değerlerimizden ödün vermedik ve etik olmayan ticari anlayışları kesinlikle benimsemedik.

  • Eklemek istedikleriniz nelerdir?

Bu güzel söyleşi için sizlere firmamız adına teşekkür etmek istiyorum. Medtim Grup Medikal olarak, kalite odaklı üretimimize yeni ve son teknoloji ürün grupları da ekleyerek devam edeceğimizi belirtmek isterim. %100 müşteri memnuniyetini sağlamak adına daha da çok çalışacak, hem kendimiz hem de ülkemiz adına güzel çalışmalara imza atmayı hedeflemekteyiz.

Kaynak: https://www.medikalturkdergisi.com/medtim-grup-medikal-sirket-kurucu-onur-emre-gul-isikli-basincli-yikama-cihazini-ilk-kez-medtim-grup-medikal-olarak-gerceklestirdik