0312 472 08 36 info@medtim.com

Yara Temizliği ve Debridman

Yara Temizliği ve Debridman

Debridman, yara temizliği yöntemlerinden biridir ve açık yaraların üzerindeki dokunun temizlenmesini sağlar. Debridman, yaranın hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlar ve enfeksiyon oluşmasının önüne geçer. Ülser, cerrahi yara, bası yarası, travma gibi yara tipleri için uygundur.

Debridman Nedir?

Yara temizliği ve debridman, temel olarak yara olan bölgedeki ölü dokunun temizlenmesini sağlar. Cilt temizlendiği için yara yatağı için yaralar iyileşmeye hazır hale gelir. Derin yaralarda bakteri ve enfeksiyon görülme riski yüksektir. Zararlı dokular meydana geldiğinde iyileşme süreci uzun sürer veya farklı semptomlar ortaya çıkabilir. Debridman, bu etkileri ortadan kaldırarak yaranın hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlamaktadır.

Debridman, yara kabuğu, yabancı cisim, kemik parçası, doku artığı, apse materyali gibi ölü dokuların temizlenmesinde kullanılır. Yara içerisindeki ölü dokular, iyileşme sürecini olumsuz etkiler ve temizlenmediğinde de yaralar iyileşmeyebilir. Yara debridmanı, yaranın derinliği, konumu gibi etkenlere göre farklı şekilde uygulanmaktadır.

Debridman Tedavisi Faydaları

Yara temizliği ve debridman, yaraların hızlı ve sağlıklı bir şekilde iyileşmesini sağlayan önemli bir yöntemdir. Debridman ile yara üzerindeki ölü dokular temizlenerek enfeksiyon riski ortadan kaldırılır. Böylece zararlı dokular sebebi ile yaranın iyileşmemesi gibi bir sağlık sorunu görülmez. Debridman işlemi, birçok yara için uygulanabilir ve hızlı sonuçlar alınmasını sağlar.

  • Yeni damar oluşumu engellenir.
  • Lokal tedavide kullanılacak olan tıbbi malzemelerin etkisini artırır.
  • Bakteri çoğalmasının önüne geçer.
  • Yara yüzeylerinin hücre tabası ile kapanmasını önler.
  • İnflamatuvar sitokinlerin oluşumunu engeller.
  • Debridman tedavisi yapıldığında septik sorunlar ortaya çıkmaz.
  • Apse içindeki sıvı boşaltılır.
  • Kas ve sinir dokusuna yapılan basınç azaltılır.
  • Yaranın iyileşmesini önleyecek fiziki etkenler ortadan kalktığı için yara daha hızlı iyileşir.

 

Debridman Hangi Yaralara Yapılır?

Yara temizliği ve debridman, birçok yara tipinin tedavisinde kullanılır. Bu işlemin yapılması için uygun olan toplam 32 yara tipi vardır. Ülser, ciltte flebi kaybı, cerrahi yaralar, bası yarası, cilt hasarı, debridman tedavisi yapılabilen bazı yaralardır. Tedavi süreci genellikle haftada bir kez olacak şekilde ilerler. Yaraların konumu, derinliği, hastanın yaşı gibi etkenlere göre farklı tedaviler yapılabilir.