0312 472 08 36 info@medtim.com

Temizleme Odası Paketleme Servisleri

Temiz Oda Paketleme Servisleri; Temiz oda, bir hastane veya laboratuvar içerisinde, özel standartlara ve hijyene uygun olarak birtakım faaliyetlerin gerçekleştirildiği odalara denir. Bu faaliyetler içerisinde hassas materyaller ve ilaç endüstrisiyle alakalı malzemeleri bulunmaktadır. Temiz odalar, laboratuvarlarda biyolojik tehlikeli maddelerin manevrasından veya yarı iletkenlerin ve mikroçiplerin üretiminde kullanılmaktadır.

Temiz oda paketlemesi, waferlama işlemlerinin yüksek kontrollü bir şekilde temiz odalarda gerçekleştirilmesidir.

Temiz oda kullanımı için özel olarak yenilikçi paketleme çözümü kurulmuştur. Çift PE çuvallar, ilaç üretiminde belirgin bir şekilde güvenlik sağlamaktadır.

Temiz oda paketleme servisleri hizmetleri firmaya göre değişiklik göstermektedir. Ancak genel olarak paketleme servisleri hizmetleri şu şekildedir:

  • Single wafer cassettes
  • Process cassettes
  • Shipping cassettes
  • e-pak distributor

Temiz Oda Paketleme Servislerinin Önemi

Temiz bir ortam sağlamak, waferları özenle ve dikkatli bir şekilde paketlemek, dışarıdaki partiküllerin, cihazların yüzeyine inmesini ve yeteneklerine zarar vermesini önlemek amacıyla temiz oda paketleme servisleri önemlidir. Temiz oda paketleme, aslında yarı iletkenler için üretim sürecindeki son adımdır. Waferlar paketlenirken sıkı ve disiplinli koşullar altında gerçekleştirilmelidir. Sıfır kontaminasyon olmasını sağlamak amacıyla nem, sıcaklık ve geri kalan çevresel faktörler kontrol altında tutulmalıdır.

Temiz Oda Kontanimasyon Kaynakları Nelerdir?

Temiz odalar, kontanimasyonu yüzde yüz ortadan kaldırmaz fakat kabul edilebilir bir seviyeye indirger ve kontrol altında tutar. Temiz odada bulunan personeller havadaki partiküllerin ve mikrobiyal kontanimasyon riskinin yüksek kaynağıdır. Bu sebeple temiz odada bulunan personellerin uygun giyinme koşullarını sağlaması gerekmektedir. Bununla birlikte temiz odada bulunacak personel sayısının sınırlandırılması gerekmektedir.

Temiz Odanın Özellikleri Nelerdir?

Temiz odalar, GMP’lerde belirli özelliklere sahip olarak tanımlanmaktadır. Temiz odayı “temiz oda” yapan özellikler şu şekildedir:

  • Temiz odanın çalışma şekli ve temiz oda içerisinde bulunan personel sayısı
  • Temiz odanın içerisinde bulunan ekipmanlar ve temiz odanın iç yüzeyleri, tasarımı
  • Temiz oda içerisinde bulunan havanın kontrolünün sağlanması ve yüksek kalitede olması

Bu özellikler temiz odanın özellikleridir. Bu koşullar sağlandığı sürede temiz odada maksimum kalitede faaliyetler gerçekleştirilir ve üretim yapılır.