0312 472 08 36 info@medtim.com

MEDTİM Grup Medikal'in Kurucusu: Onur Emre Gül

Onur beyi ve MEDTİM Grup Medikal’i daha yakından tanıyabilir miyiz?
İlk orta ve lise öğrenimimi Trabzon’da tamamladım. Başkent Üniversitesi Biyomedikal Mühendisi Bölümü mezunuyum. Ailem Tıp camiasından olduğu ve okuduğum bölüm neticesinde tıbbı cihaz sektörüne girmekten başka şansım yoktu. Mezuniyet sonrasında, 2011 yılında KOSGEB destekli MEDTİM Grup Medikal şirketini kurdum.

Firmamız, odaklı led ışığı yeniliği ile operasyon bölgelerinin daha kolay gözlemlenmesini sağlayan yara yıkama cihazı üretimi alanında, dünyada ve Türkiye’de ilk olma özelliği göstermektedir. Yara bakım ve ortopedi alanında kullanılan LedLavage ürünümüze ek olarak veteriner kliniklerinde kullanılan cerrahi implantlar da firmamızın geniş ürün yelpazesinde bulunmaktadır. Bunların yanı sıra montaj, paketleme ve sterilizasyon hizmetlerini de sunmaktayız.

Kuruluşunuzdan itibaren şöyle bir değerlendirecek olursak MEDTİM’ in başlangıç hikayesi nedir?
Ailem kamu görevlileriydi ancak nedense ben hep ticaret yapmak istedim. Okuduğum bölümden dolayı bir ürün üretmek zorunda olduğumu hissettim. Bunun üzerine ortopedi ameliyatlarına girerek, ithal olan ürünleri incelemeye başladım. Tabi aynı zamanda bu süreçte sektörden fikir alışverişinde bulunduğum bir çok arkadaşım vardı. Yakın çevremin de desteğini alarak sektöre katkı sağlayacak olan bu ürünleri MEDTİM Grup Medikal’i kurarak üretmeye karar verdim.

Kalite ve memnuniyet sizin için ne anlam ifade ediyor? Firmamızın kuruluş amacı sağlık sektöründeki ürünlerimizin üretiminde ve satışında kalitede lider olabilmektir. Bunu da kalite yönetim şartlarına uygun olarak, bu sistemi sürekli iyileştirerek, çalışma ortamı ve koşullarının yanı sıra çalışanlarımızın çevre duyarlılığı ve özverileri ile sağlıyoruz. Müşterilerimizin de ihtiyaç ve beklentilerini en iyi şekilde karşılamak için ürün süreçlerimizi kaliteden ödün vermeden sürekli iyileştirmekte ve yaptığımız her işe yeni değerler ekleyerek memnuniyetin artmasına önem vermekteyiz. Bu kapsamda MEDTİM Grup; yüksek kalite anlayışını, ISO 9001:2015 ve ISO 13485:2016 kalite yönetim sistemi sertifikalarıyla desteklemiş olup, firma çatısı altındaki tüm ürünler CE belgesine sahiptir.

Ürün yelpazenizden bahseder misiniz?
Firmamız başta ortopedi cerrahisinde kullanılan basınçlı yara yıkama cihazı olan ledlavage markasının sahibidir. Bunun yanı sıra hayvan sevgimizden dolayı veterinerlik cerrahisinde kullanılan implantların da tedarik sürecine başladık.

Sektörünüzde yalnız değilsiniz elbette, muadil firmalardan sizi bir adım öteye götüren noktalar nelerdir?
Sektörümüzde ki rakiplerimizden en önemli farklarımız, hammadde tedariğinden ürün montajına, paketlemeden sterilizasyon ve dağıtım sürecine kadar üretim sürecine ait her üretim aşamasını titizlikle izlenmekte ve kaliteden ödün verilmemesi, üretim sistemimizin en yeni teknolojiyle desteklenerek sürekli iyileşme ve gelişme prensibiyle sürdürülmesi, personelimizin memnuniyetinin ve yetkinliğinin düzenli olarak artırılmasına yönelik yaptığımız çalışmalar ve en önemlisi insana ve insan sağlığına değer vererek, dünya standartları ve tıp bilimi çerçevesinde kaliteli ürünler üretmemizdir.

Türkiye pazarındaki ileriye yönelik hedefleriniz nelerdir?
Ülkemiz sağlık sektörü ve medikal sanayi alanında yerli üretimi artırarak ülke ekonomisine katkıda bulunmak, dışa bağımlılığı azaltmak, gelişmeye ve yeniliklere açık şirket yapımız sayesinde hep daha iyiye ulaşmak ve sürekli artan müşteri memnuniyetini sağlamak.

Sektörel sıkıntılarınıza değinecek olursak, buradan neleri dile getirmek istersiniz?
Tabi herkesin bildiği gibi medikal sektörde ciddi sıkıntılar mevcut. Bunların en başında üniversite ve devlet hastanelerin ödeme vadelerini çok uzun sürede gerçekleştirmesi, bunun neticesinde bizim gibi yerli firmalar ekonomik krize dayanamıyor. İkincisi de hammadde alımlarında uygulanan KDV oranları. Satın alınan hammaddeye %18 KDV uygulanırken, ürün satışlarında %8 KDV uygulanması. Bu sıkıntıları yetkililerin bir an çözmesi gerektiğini düşünüyorum.

Kaynak: https://www.medikalturkdergisi.com/index.php/2018/12/26/medtim-grup-medikalin-kurucusu-onur-emre-gul/