0312 472 08 36 info@medtim.com

MEDTİM VE TIBBİ CİHAZ SEKTÖRÜ

Sağlık endüstrisindeki güncel gelişmeler toplumsal refahın seviyesini giderek yükseltirken, bu alandaki gelişmelere ayak uydurmaya çalışan firmalar emin adımlarla vizyonlarına devam etmektedir. Bu alandaki etkileşimler de arka planda kalan ilaç ve tıbbi cihaz sanayisine bağlıdır.

Tıbbi cihazlardaki çeşitlilik ve gelişme, hastaların tedavi seçimlerini büyük ölçüde etkilediği için tıbbi cihaz teknolojisine sahip olan ve olmayan firmalar arasındaki rekabet çıtası günden güne yükselmektedir.

Teknolojideki gelişmeler, ilk olarak tıbbi cihazlarda ilerlemeye fırsat tanımakta buna bağlı olarak sağlık sektöründe ilerlemeler kaydedilmektedir. Sağlık sektöründe gösterilen gelişmeler sonucu, tedaviler daha fazla insana ve sosyal statü gözetilmeden eşit bir dağılımla ulaşabilecektir.

Küreselleşen dünya piyasasında da tıbbi cihaz sektörüne yapılan Ar-ge yatırımları, şirketlerin ekonomik refahlarını etkilemekte gelişmişlik seviyelerini de arttırmaktadır. 2011 yılında dünya çapında sağlık harcamalarına yapılan toplam miktar 6.9 trilyon ABD dolarıdır.

Ülkemizin gelecekteki amacı bu çerçevede yerli tıbbi cihaz üretimini desteklemek, sektördeki dış ticaret açığını minimuma indirmek ve ülkemizdeki yerli markalara katkı sağlamaktır. Bu vizyonu yerine getirebilmek için 5 adet hedef belirlenmiştir.

- Cihazların dünya standartlarına getirilmesi,
-Üniversiteler ile sanayiler arasında işbiriliği geliştirilmesi ve özel kuruluşların kamulaştırılması,
- Kamu alımlarının üreticileri destekleyecek şekilde düzenlenmesi,
-Küresel üreticilerin Türkiye'de üretim yapması ve yaptırması,
- Ödeme sistemlerinin şeffaflaştırılması .
Bu alanda hedeflere ulaşılmasına bizi bir adım daha yaklaştıran Medtim gibi türk firmaları mevcuttur. 2011 yılında kurulan Medtim Grup, ortopedi ve yara bakımı alanlarındaki tıbbi cihazlarda uzmanlaşmıştır. Medtim, odaklı led ışığı ile geliştirdiği yara yıkama cihazı ile Türkiye'de olduğu gibi dünyada da bir ilke imza atmıştır. Bu ürün sayesinde operasyon bölgeleri daha kolay gözlemlenebilmektedir. Yara bakımı üzerine LedLavage ve Woundex olmak üzere iki adet ürünü mevcuttur. Bunların yanında veteriner kliniklerinde de kullanılan cerrahi implantlar da üretmektedir.

Ürünlerin hepsi yüksek kaliteye sahip olup, ISO 9001:2008 ve ISO 13485:2003 kalite belgeleri ve CE belgesiyle garanti altına alınmıştır.
Şirketin hedefi; sağlık sektöründeki ar-ge çalışmalarını büyüterek pazarda güvenilir bir marka olmak, aynı zamanda sektördeki ithalat oranını azaltarak ihracata ağırlık vermektir. Bu yolla medikal sanayide ülkenin dışa bağımlılığını azaltmayı ve ekonomiyi canlandırmayı amaçlar.
Medtim, müşteri memnuniyetini öncelikli kılmakta ve hep daha iyiye ulaşma yolunda kendini geliştirmektedir.
Medtim gibi gelişime açık, yurt dışı pazarında adından söz ettirecek kaliteye sahip Türk firmaları desteklenmeli ve Türk firmaların başarıları daha sık dile getirilmelidir.
Medtim ve ürünleri hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.